niedziela, 6 października 2013

bazar jest pięny!

Kolejne warsztaty spędziliśmy na Bazarze Szembeka.

Tym razem przeprowadziliśmy niewielką partyznacką akcję społeczną.
Jedyną osobą, która zdradziła swoją tozsamość na zdjęciach, była nasza prowadząca - my zachowaliśmy się jak prawdziwi, niewidzialni miejscy aktywiści!

Chodziliśmy po bazarze i przyklejaliśmy małe karteczki z napisem "bazar jest piekny" w miejsca, które zostały stworzone przez innych ludzi po to, by zdobić.

Nie oznacza to, że są to naprawdę piękne miejsca - ważne, że stworzone są po to, by było lepiej, ładniej, wygodniej. A często tworzone są oddolnie - przez zwykłych ludzi.

Na poprzednich warsztatach zastanawialismy się nad tym, co nam się podoba - teraz wynajdujemy miejsca, które "podobają się ludziom" i ćwiczymy naszą umiejętność niecodziennego spojrzenia na nasze miasto!

W naszej pracy inspirowaliśmy się dwoma projektami - There's beauty in the city Anny Francis i Niewidzialym Miastem prof. Marka Krajewskiego.




























dobrze/źle czyli okolica w moich oczach

Kochamy naszą okolicę, jednak nie podchodzimy do niej bezkrytycznie.
Na warsztatach etnograficznych dostaliśmy kartonowe etykiety z napisami "dobrze" i "źle".

Następnie poszliśmy w teren!

Postaraliśmy przyjrzeć się okolicom Bazaru Szembeka i wybrać z takie elementy  tej przestrzeni, które nam się podobają oraz takie, które zupełnie do nas nie przemawiają.

Przyczepialiśmy do nich etykiety i robiliśmy zdjęcia. Potem omawialiśmy nasze wybory.

Dzięki temu, że określamy nasze upodobania, podejmujemy pierwszy krok do tego, żeby zmienić naszą okolicę na lepsze. Zawsze przecież zaczyna się od wstępnej diagnozy i określenia problemu - tego nauczyliśmy się na warsztatach.

Wieczorem Weronika wybrała się na Plac Szembeka.
Zobaczcie co wynikło z jej obserwacji...





naszembeku.pl - ruszamy!


Cześć!

Bierzemy udział w projekcie gimnazjalnym poświęconym naszej najbliższej okolicy - placowi i bazarowi im. Szembeka na warszawskim Grochowie.

Mieszkamy tu od kilkunastu lat, przechodziimy tam prawie codziennie, jednak podczas warsztatów towarzyszących projektowi naszembeku.pl spojrzymy na nasze miasto inaczej.

Zabawimy się w etnografów, postaramy się porozmawiać z kupcami i kupujacymi na bazarze, zrobimy kilka niecodziennych fotografii i intewencji w przestrzeń pubiczną, postaramy się poznać lokalną historię i lepiej zrozumieć naszą okolicę.

Członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego "Flaneur", którzy realizują z nami ten projekt przygotowali dla nas szereg warsztatów.
W październiku i listopadzie odbędą się:

1) warsztaty etnograficzne - osiem spotkań
2) warsztaty varsavianistyczne z twórcami strony NaGrochów.pl
3) warsztaty fotograficze - dwa spotkania

Na tym blogu dokumentujemy nasze działania i dzielimy się z wami naszymi projektowymi doświadczeniami!

Zapraszamy!

Uczniowie Gimnazjum nr. 22 im. Szembeka